Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

„Ez a szerep felidézte a fiatalságomat” – Interjú Egri Mártával

Mintha Aldo Nicolaj rájuk, Egri Mártára, Benedek Miklósra és Gálvölgyi Jánosra írta volna a Hárman a padon darabját. Öregségről, halálról, álmokról, a szeretet hiányáról is szól, meg humorról, igaz barátságról. Benedek halála után – egyértelmű volt – mással nem lehet tovább játszani. A felvétel maradt. A Göttinger Pál rendezte előadást most az eSzínház közvetítésében láthatjuk. Ennek kapcsán Egri Mártával beszélgetett Marton Éva.

Nem szeretem visszanézni magam, mert akkor mindig találok olyat, amit máshogy csinálnék és utólag csak bosszankodnék.

Benedek Miklós halálával nekem az előadás újranézése már nem csak a darabról szólt.

Ez a másik oka, hogy nehezen nézném vissza, mert annyira elevenen él bennem az előadás, ahogy hárman együtt játszottuk. Az a kép, ahogy ülünk együtt a padon. Nem biztos, hogy lesz rá erőm.

Milyenek voltak a próbák? Azt tudom, hogy a covid miatt először csak online tudtátok bemutatni az előadást…

A „fiúkat” nagyon régről ismerem, egy generáció vagyunk. Gálvölgyivel a Színművészetin egy évfolyamra jártunk, de most először játszottunk együtt. Benedek Micuval annak idején sokat dolgoztunk tévé-játékokban. Itt kerültünk most össze újra. Nagyon meg voltam hatva, hogy engem választottak a partnerüknek. Olyannyira, hogy egyfolytában őket néztem a próbákon. Ehhez tudni kell, hogy velem ellentétben ők végig a színpadon maradnak. Nekem látszólag könnyebb szerep jutott, hisz időnként bemegyek, valamit közbeszólok a beszélgetésükbe, majd kimegyek. Számomra az jelent kihívást, hogy amikor újra bemegyek, ugyanazon a hőfokon, ugyanazokkal az energiákkal kell belépjnem és egyenrangúvá válnom velük. Kettőjük játéka rendkívüli, élvezték a szöveget, élvezték a közös játékot, hogy együtt lehetnek. Sokáig ment ez így, mígnem egyszer Gálvölgyi megkérdezte tőlem: mikor fogod megcsinálni a dolgodat. Ez nagyon sokat segített, akkor kezdtem el komolyan foglalkozni a karakteremmel, azzal, hogy milyen is Ambra.

A színdarab három magára maradt, idős, magányos ember története. A nő ugyanolyan magányos, mint a két férfi, akik a gyerekeikkel laknak, ennek ellenére lelkileg nagyon egyedül érzik magukat. Ráadásul a nő el is veszti őket a végére, kihagyják egy végül meg nem valósuló, de nagy szökési tervből. Az én karakterem csak látszólag erős és kiegyensúlyozott, lassan derül ki róla, mennyi terhet cipel. Rengeteg humorral és iróniával él az előadás, emberi sorsokat villant fel, nagyon jó a szövege, tele van költői képekkel. Sokat dolgoztunk vele.

Az előadás a két férfira épít. Mi Ambra szerepe ebben a hármasban?

Egy próba után rájöttem, hogy itt nekem NŐ-nek kell lennem. Karakterszerep, de magát a nőiségét kell képviselnie, a kacér, kihívó asszonyt. Luigi La Pagliának (Benedek Miklós) tetszik ez a hölgy, Ambrat is megérinti a férfi humora, kedvessége. Szóval még egy halvány szerelmi szál is felsejlik a történetben. Ez a szerep felidézte bennem a fiatalságomat, a fiatalkori énemet, amikor flörtölhettem a férfiakkal.

A két nagyon különböző karakter, Luigi, a mindig elégedetlen morgós öregúr és Libero Bocca, az életvidámabb a végére mély barátságot kötnek. 

Gálvölgyi Boccaja energiával teli, fitogtatja az erejét, sportos, büszke arra, hogy még mindig milyen fittnek néz ki. Luigi valóban az örök morgó, elégedetlenkedő, látszólag savanyú figura, akiről kiderül, valójában mennyi finomsága jellemzi. Ő a naivabb, a sérülékenyebb.

A pad jelenti számukra a szigetet, a boldogságot?

Bár mindkettőjük családban él, a gyerekeik nem nagyon törődnek velük, a pad jelenti számukra az életet. Itt ismerkednek meg, itt találkoznak minden délután, s itt mélyül el napról napra a barátságuk. A nő nagyon szeretne velük lenni, kikezd, kacérkodik a két öreggel, így születik meg az ő hármasuk.

A mű eredeti címe A vasnemzedék. Mire utal?

Amikor még erejünk teljében voltunk, hittük, hogy befolyásolhatjuk a világ alakulását. Ők a háborús nemzedék, akik mindent kibírtak, mindig fel tudtak állni és tovább menni. Van egy múltjuk, egy történelmi hátterük, erőt kaptak a szüleik nemzedékétől és ez is alakította egyéni sorsaikat.

Halálról beszélgetnek, de közben nagy terveket szőnek, álmokat kergetnek. 

Egyidősek, nagyon hasonló harcokat vívtak az élet örömeiért, a megélhetésért, a család fenntartásért. Nagyon értik egymást, azonosan gondolkodnak a világról, és tulajdonképpen a nő is ezért tud kapcsolódni hozzájuk.

Benedek Miklósnak a fia elvesztése utáni ez az előadás jelentette a színpadi visszatérést. Ráadásul olyan szöveget mond, ami azért feltéphet sebeket. Nagyon nehéz lehetett neki. Titeket, a próbákat hogyan érintette mindez?

Neki ez a szerep valóban a visszatérés volt egy meghatározó tragédia után. Ennek szellemében folytak a próbák. Miközben tudtuk, mindannyian tudtuk, nem beszéltünk erről és mindent megtettünk, hogy jól érezze magát közöttünk. 

A szerepe szerint arról beszél, hogy a legkedvesebb lányát elveszítette egy balesetben…

Amikor ezek a mondatok elhangzottak, pontosan tudtam, éreztem, a saját fájdalmából fogalmaz. Embertpróbáló lehetett, de éppen ezért igyekeztünk mindent megtenni, hogy kicsit könnyebb legyen neki. Tudom, hogy Miklósnak örömet okozott a játék, már csak a személyes vonatkozás miatt is. Olyan erővel beszélt, hogy lehetett érezni, abban az ő megélt élményei köszönnek vissza. Három évadon keresztül játszottuk. Fájdalmas volt Micu elvesztése… Nagyon szerettem őt barátként, színészként is. Közel áll hozzám, mint ahogy Gálvölgyi Jani is.

Arról is szól a darab, hogyan lehet jól megélni az öregséget, hogy mi van az idősekkel és mi a fiatalok felelőssége ez ügyben…

Akárhol élünk, ez egy örökérvényű felvetés. Engem is egyre többet foglalkoztat az öregség, hogy mi lesz majd akkor, ha… Ezért fontos a Hárman a padon, mert ezzel a témával foglalkozik és a kiszolgáltatottságunkkal.

Az egyik legszebb jelenet a nagy szökés meghiúsulása. Ugye nem kell, hogy megvalósuljon, elég álmodozni róla?

Jó erről álmodozni, de drukkolunk is, hogy sikerüljön nekik. Abba is belegondolok, hogy mi lett volna, ha tényleg nekivágnak a nagy kalandnak, hogy eljussanak egy szigetre. Mi lett volna?

Fiatalon, gondolom, szívesen beugrik a színész idős karakterekbe is. Mi van akkor, amikor már fogynak a szereplehetőségek, szűkül a pálya? Feszít?

Egyáltalán nem. Próbálok önazonos lenni. A fiatal szerepek már megvoltak, és örülök annak, ha találnak vagy én találok magamnak olyan szerepeket, amelyek a koromnak megfelelőek, mert ezekről most tudok a legtöbbet gondolni, mondani. Anya, nagymama szerepekre mindig szükség lesz, nem aggódom. A drámairodalomnak több nagy nőalakja van ebből a korosztályból is. Sokszor beszélnek arról, hogy fiatalítani kell a társulatokat, ami rendben van, de a korosztályokat meg kell tartani, akkor egészséges. Szeretem a tatabányai csapatot, jó velük dolgozni. Úgy érzem, egyelőre szükség van rám. Az, hogy kettőt játszom egy évben – idén a Mégis kinek az élete, és az Én és a kisöcsém című bemutatókat – teljesen rendben van. Jut időm máshol is fellépni, például a Gólem Színházban, Orlainál, a Rózsavölgyiben, a MáSzínházban, ahol most is akadna nekem feladat. De ez még a jövő zenéje… Hogy meddig van ránk szükség, erről szól a Hárman a padon – ez attól is függ, meddig van még energiánk, kíváncsiságunk, munkabírásunk. Azt gondolom, ameddig bírod, csináld és csinálhasd. De szeretnék oda eljutni, hogy ha már nem bírom, méltósággal vonulhassak vissza.

Szerző: Marton Éva

forrás: https://szinhaz.online






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól a színészet képes nagykönyve alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante dante-jam danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros eger egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság főfőnök francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kálid artúr kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leenane szépe 2026 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán momkult monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella semmi baj gyerekek sherlock holmes és a moriarty-rejtély shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe szigetszentmiklós színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet üvegcipő váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas védőháló veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.