Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Kálid Artúr: „Az én apám nem volt az életem része”

A Rózsavölgyi Szalon február 13-án mutatja be Kálid Artúr és Jeney Luca főszereplésével Hárs Anna Mákfagyi című darabját. A Hollósi Frigyes- és Gedeon József Amfiteátrum-díjas színművész – aki először játszik a Szalonban – a Fideliónak az új szerepéhez való kapcsolódása mellett szabadúszásról, szinkronokról, anyaszínházakról, rádiós műsorvezetésről is beszélt, de azt is megtudtuk, miért szeret együtt dolgozni a feleségével, Murányi Tündével.

Nyilván minden próbafolyamat más, de most ráadásul olyan helyen készülsz a következő bemutatódra, ahol először fogsz játszani. Hogy érzed magad a Rózsavölgyiben?

Megtisztelő számomra, hogy itt lehetek, ma már rangot jelent a Szalonban fellépni. Válogatott színészgárda játszik a Rózsavölgyiben. Mindig jó érzés ide bejönni, mindenki rendkívül segítőkész, szeretem a színház csapatát és a bensőséges hangulatot is. Inspiráló közeg.

Hárs Anna a Rózsavölgyi Szalon felkérésére írta a Mákfagyit. Amikor elkészítette a végső változatot, már tudta, hogy elfogadtad a felkérést Máté szerepére, így némiképp hozzád igazította a karaktert. Ahogy ő fogalmazott: úgy érezte, nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy félvér vagy.

Anna valóban beleszőtte a darabba az afrikai vonalat, bár nem egy az egyben. Apám révén én bissau-guineai származású vagyok, és nem etióp. Sok az átfedés a karakteremmel, persze a különbözőség is. A történet Máté apjának a temetésén kezdődik, aki ugyan jelen volt a fia életében, de úgy élt velük, mintha nem lenne ott. Az én apám nem volt az életem része. Állami gondozottként még anyámmal sem éltem együtt. De van kire gondolnom azokban a jelenetekben, amikor Máté az édesanyjával telefonál. Nem tudom, Anna egyáltalán mennyit tudott az életemről, de Máté személyisége, zártsága hihetetlenül passzol hozzám.

Csak te nem vagy ennyire ingerlékeny.

Ez igaz, csakhogy tudok morcos is lenni. Van a viszonylag nyugodt, kiegyensúlyozott, kicsit dörmögős, csendes énem, ám helyzettől függően megesik, hogy felcsattanok, és a környezetem nem érti, hogyan jutottunk el idáig. Nem tudom, vajon a géneknek tudható be, vagy annak, ahogyan az életem alakult – nyilván ez is, az is benne van –, de

a belső bizalmi körömbe kevés embert engedek be.

Máté alakja is ilyen. Arcon csapott a szerep, ami egyfelől felszabadít, másfelől a szemérmességem miatt zavarba hoz, hogy a Mákfagyi kapcsán sok mindenről lehet beszélnem magamról, például az idő múlásához való viszonyomról, vagy a furcsa „sehol sem levésről”, ahogy itt élek ezzel a bőrszínnel, ezzel a származással egy európai kultúrközegben.

Az előadás rendezőjével, Dicső Dániellel már dolgoztál együtt, viszont a partnereddel, Jeney Lucával nem ismertétek egymást, ami egy kétszemélyes darabnál bizonyos szempontból nehezítheti is a helyzetet. Nehezítette?

A pályám elején a Vígszínházban, majd később a Bárka Színházban megtapasztaltam a társulati létezést, de sokkal több időt töltöttem már el szabadúszóként, és sokszor találkozom olyanokkal, akikkel korábban nem.

Lucával könnyen egymásra hangolódtatok?

Igen. Kezdettől kíváncsiak voltunk a másikra, és szépen közelítünk egymáshoz a próbák során. A darab szerkezete is ilyen, lassan haladunk előre egy barátság történetében,

a világ két pólusától jutunk el odáig, hogy sallangmentesen, mindenféle hátsó gondolat nélkül, valódi szeretettel és bizalommal tudjunk beszélgetni.

Megkönnyíti a helyzetünket, hogy Anna remek író, jó a humora, öröm mondani a szövegeit, ráadásul egyetlen mondatáról sem érzem azt, hogy idegen tőlem.

A szabadúszásnak vannak előnyei, de a munkák kiszámíthatatlansága szempontjából bizonytalanabb élettel jár. A te pályádon akadtak csendesebb időszakok?

Hála istennek, nem. Leszámítva a Covid időszakát, mert az gyötrelmes és rémisztő volt. Akkor komolyan rettegtem attól, mi vár ránk, hiszen egyik pillanatról a másikra zuhantunk egy légüres térbe. De szerencsére mindig van munkám. Színházi bemutatóim száma már meghaladja a százat. A mostani évadom különösen sűrű. A Mákfagyi a második bemutatóm, utána lesz még egy, illetve még átvettem egy főszerepet. Ez így bőven elég. Tünde, a feleségem emlegeti mindig, amit Hernádi Juci a lelkére kötött: szabadúszóként arra nagyon vigyázzon, hogy egy hónapban csak 15-16 előadása legyen, ha ugyanis több van, egyeztethetetlenné válik, és nem fogják hívni. A Veres 1 Színházban három produkcióban játszom, ott fogok próbálni tavasszal egy Agatha Christie-krimit. A Veres 1-et szinte anyaszínházamnak tartom, akárcsak a Kőszegi Várszínházat.

Jól értem, hogy szabadúszóként halmozod az anyaszínházakat?

Valahogy úgy. Mivel a pályám során díjakkal nem halmoztak el, aki nyilván a szabadúszásból is adódik,

a legnagyobb elismerést az jelenti számomra, ha egy színház visszahív.

Ki kell emelnem a Göttinger Pállal való két évtizedes együttműködésemet. Palival a Bárka Színházból ismerjük egymást, minden rendezésében szerepeltem, azóta is újra és újra megtalál. Számomra ezek az igazán fontos visszajelzések.

Tavaly két szakmai elismerésben is részesültél. A nézők szavazatai alapján te kaptad a Kőszegi Várszínház Hollósi Frigyes-díját a Hyppolit, a lakáj címszerepéért. Emellett a Szabadtéri Színházak Szövetségétől te vehetted át a Gedeon József Amfiteátrum-díjat.

Mindkettő megtisztelő. Utóbbit a szabadtéri színházakban való „ügyködésem” okán kaptam, meg valamiféle elismerését is jelentette az elmúlt harminc évemnek, amit eddig a pályán töltöttem, és ez rendkívül jólesett.

Szavaidból ítélve az elmúlt harminc évben a színház kapta a legnagyobb hangsúlyt a szakmai életedben.

Nálam ez a fő csapásirány. Mellette ott a szinkron, meg néha egy-egy forgatás, bár abból egyébként jóval kevesebb van, mint amennyit el bírnék viselni. Így hozta az élet, és nincs okom panaszra.

A szinkronmunkákra mennyi időd jut?

Változó. De a mai napig szeretek szinkronizálni. Néha zavarba jövök, amikor egy-egy „szinkronőrült” rajongóval beszélgetek, akik számon tartják az eddigi munkáimat, és olyan statisztikák meg adatok birtokában vannak, amelyekről nekem fogalmam sincs. Ez megint csak egyfajta visszaigazolás, hogy

ha valaki jól műveli ezt a szakmát, annak a munkájára szükség van.

Tavaly januártól a péntek délelőttjeidet a Klubrádióban töltöd, ahol az Ötös című műsort vezetitek a feleségeddel, Murányi Tündével. Kérdezhetném, miként tudod beszuszakolni a rádiózást a megannyi színházi elfoglaltságod mellé, de főleg az érdekel: mi motivált abban, hogy kipróbáld magad műsorvezetőként?

Szeretem a Klubrádiót. Másrészt nem volt ismeretlen számomra ez a terep. Pár évvel ezelőtt volt a Klubrádiónak egy műsora, a Kinevetsz a végén?! közéleti dumaparti, amelyben ötödmagammal közreműködtem. Annak idején pedig vezettem tévés reggeli műsort. Bár amikor Sugár Ágnes, a Klubrádió kulturális szerkesztőségének a vezetője először megkeresett a műsorvezetés ötletével, nemet mondtam. Nem mintha nem lett volna hozzá kedvem.

Ha jól értem, ahelyett, hogy kapva kaptál volna az alkalmon, visszautasítottad a lehetőséget. Miért?

Végiggondoltam: a műsorvezetésre minden egyes alkalommal maximálisan fel kellene készülnöm, és attól tartottam, nem lenne rá elég időm és energiám.

Ezek szerint lett. Mikor fordult a kocka?

Két héttel később Ági ismét felhívott, és azt kérdezte, mi lenne, ha Tündével együtt párban vezetnénk a műsort. Rögtön megtetszett az ötlet, Tünde is viszonylag hamar rábólintott. Bár leginkább azért, mert tudta, nagy kedvem lenne a rádiózáshoz. Azt is mondta, ha én ott vagyok, nem történhet baj. Az, hogy együtt vezetjük a műsort, biztonságérzetet ad neki.

Számodra mi jelenti a legnagyobb kihívást az új szerepkörödben?

A rádiós műsorvezetés egészen másfajta figyelmet és készséget kíván, mint a színészet. Itt minden azon múlik, mennyire vagy tájékozott, mennyire vagy képben az adott vendéget illetően, mennyire vagy kíváncsi, mennyire fogalmazol választékosan, és mennyire vannak saját gondolataid.

Itt nem szerepet játszunk, itt önmagunkat kell adni, ami nagy felelősség.

Ugyanakkor ez a munka életünk egyik nagy ajándéka. Mindketten nagyon szeretjük, komolyan vesszük, és minden alkalommal lelkiismeretesen felkészülünk. Tündével csaknem harminc éve együtt élünk, szinte mindent tudunk egymásról, de még így is megeshet, hogy a műsorban előkerül egy-egy olyan téma, amelyről még soha beszélgettünk.

Játszani is szerettek együtt?

A közös munkák közül az első és legfontosabb nyilván a Trisztán és Izolda volt a Vígszínházban 1995 tavaszán, hiszen ott találtunk egymásra. Hosszú kihagyás után 2019-ben játszottunk együtt újra a Pinceszínház Meghallgatás című előadásában. Mindketten elég makacs emberek vagyunk, és félő volt, hogy a próbafolyamat esetleg olyan konfliktusokat szül, amelyekre nincs szükségünk. De végtelenül gördülékenyen ment az egész. Jelenleg a Fém Arts & Caféban az Ahol a Svéd megpihent kedden című szomorú komédiában szerepelünk együtt. Akik látták a Meghallgatást meg a Svédet is, azt mondják, vannak dolgok, amelyek nem megtanulhatók, nem kidolgozhatók, nem megalkothatók, hanem egész egyszerűen a közös életünkből adódnak, amitől egészen káprázatos a kettőnk közös létezése a színpadon, és nem is biztos, hogy tudunk róla. Ilyenfajta kapcsolódás csak olyan emberek között lehetséges, akik egy-egy pillantásból, gesztusból, mozdulatból tudják, megértik, mire gondol, mit érez, mit akar a másik.

forrás: https://fidelio.hu/






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság főfőnök francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kálid artúr kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leenane szépe 2026 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán momkult monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella semmi baj gyerekek sherlock holmes és a moriarty-rejtély shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe szigetszentmiklós színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet üvegcipő váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.